RELACJA Z IMPREZY – „IX -NOCNY MARSZ PRZEZ ZIELONY LAS”

Zgodnie z zapowiedzią , w dniu 4 kwietnia br., jeszcze przed godz. 19-tą, na parkingu leśnym w Zielonym Lesie, nieopodal wieży Bismarcka – zaczęli gromadzić się uczestnicy imprezy. W miarę zbliżania się umówionej godziny (19.50) przybywało ich coraz więcej. Byli rodzice z małymi dziećmi, młodzież szkolna, ludzie dorośli a również i starsi (cztery pokolenia rodziny Państwa Alechno). Niektórzy z kijkami, ale większość z latarkami.

Prowadząca imprezę – Elżbieta Łobacz-Bącal, przywitała wszystkich, przedstawiła współorganizatorów imprezy : Starostwo Powiatowe w Żarach, Klub Turystyki Aktywnej PTTK – „RYŚ” w Żarach i Nadleśnictwo Lipinki oraz Parafia pw. NSPJ w Żarach i Katolicka Szkoła Podstawowa w Żarach, po czym przedstawiła cel spotkania – uczczenie IX rocznicy odejścia papieża Jana Pawła II (uważanego powszechnie za Turystę Wszechczasów). Następnie ustaloną trasą poprowadziła wszystkich w głąb lasu. Dziewczęta ze Szkoły Katolickiej, wydawały każdemu uczestnikowi osobiście przygotowane i pamiątkowe znaczki, ale nie dla wszystkich ich starczyło, bo miały ich tylko 300 szt. W czasie marszu, opowiadano historie z życia papieża, młodzież grała na gitarach i śpiewano piosenki.

Już ok. 21-szej, pod wieżą jaskrawo paliło się ognisko i pracował agregat oświetlający teren, a przy wszystkim uwijali się klubowicze z „Rysia” pod egidą Kol. Mariusza Bielaka. Niebawem przyjechał też Pan Janusz Stasiak z kiełbaskami, sponsorowanymi przez Starostwo oraz Straż Pożarna z dodatkowym oświetleniem. Natomiast w głębi lasu dał się zauważyć długi łańcuch wijących się, jak wąż światełek i powoli na polanie zaczęli się pojawiać, nieco zmęczeni, pierwsi uczestnicy marszu. Zaraz też zostali poczęstowani kiełbaskami rozdawanymi przez Pana Janusza, Dorotę Wilgucką i Izabelę Korzanowską.

Teraz nastąpiła część oficjalna. Elżbieta Łobacz-Bącal – przedstawiła, krótką historię z wędrówek po górach Karola Wojtyły i jego pobytu w Beskidzie Wyspowym. Dla ich upamiętnienia został postawiony na szczycie Mogielicy papieski krzyż z napisem : „WOBEC PIĘKNA GÓR CZUJĘ, ŻE ON JEST… I WTEDY ZACZYNAM SIĘ MODLIĆ” – Jan Paweł II. Po tych sławach nastąpiła chwila ciszy, którą przerwał dopiero ksiądz Mateusz z parafii NSPJ, a jako, że zbliżała się godzina 21.37. (o której zmarł papież) rozpoczął krótką modlitwę, w której uczestniczyli wszyscy zebrani. Po czym podziękował serdecznie organizatorom imprezy za jej przygotowanie i przeprowadzenie, zaintonował „Barkę” – ulubioną pieśń papieża, a my śpiewaliśmy ją dalej … I inne piosenki turystyczne też, przy dźwiękach gitar grupy wokalnej z ZSEk w Żarach pod dyrekcją Darka Koszeli. Dopiero po 23–ej zaczęto się rozchodzić. Pozostała tylko grupa logistyczna Kol. Mariusza, aby doprowadzić miejsce imprezy do porządku.

Serdecznie dziękujemy współorganizatorom za pomoc w przygotowaniu imprezy  a wszystkim uczestnikom za wspaniałą turystyczną atmosferę. KTA  „RYS” w Żarach.

Tekst i opracowanie – Ryszard Bącal, zdjęcia Dorota Wilgucka i Izabela Korzanowska.

zobacz w galerii

Reklamy